Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAM4E8CA-AU
Microchip Technology
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller SAM4E Series ATSAM4E 100 Pin 120MHz 100-LQFP
SOT-23
ATSAM4E8CA-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 100 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Package Identifier | R-LQ100_Q (REV A) |
| Interfaces | CAN/Ethernet/I2C/SPI |
| Data Converters | A/D 16x12b, D/A 2x12b |
| Family Name | SAM4E |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 9 x 9 x 0.75mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.2 V, 3.3 V |
| Package Type | LQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 79 I/O |
| Interface Type | CAN, UART, USART, USB |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATSAM4E |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 79 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SAM4E |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | Yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | ATSAM4E |
| Pin Count | 100 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.2 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, IrDA, MMC, SD, SPI, UART, USART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 79 |
| Speed | 120MHz |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, IrDA, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 24 |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 131072 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 32 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Max Frequency | 120MHz |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Programmable I/O | 79 |
| RAM (words) | 32768 |
| RAM (bytes) | 131072 |
| Number of ADC Channels | 4 Channel |
| Number of Timers | 3 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 4 |
| On Chip Data RAM Width | 32 |
| Number of DMA Channels | 4 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Height | 530μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $9.11000 | $9.11 |
| 500 | $9.0189 | $4509.45 |
| 1000 | $8.9278 | $8927.8 |
| 1500 | $8.8367 | $13255.05 |
| 2000 | $8.7456 | $17491.2 |
| 2500 | $8.6545 | $21636.25 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
