Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAME70N21B-CN
Microchip Technology
2MB 2M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M7 32-Bit Microcontroller SAM E70 Series ATSAME70N 1.2V 100-TFBGA
SOT-23
ATSAME70N21B-CN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 100-TFBGA (9x9) |
| Number of Terminals | 100 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/Ethernet/Serial |
| Data Converters | A/D 10x12b, D/A 2x12b |
| MSL | - |
| Family Name | SAME70 |
| Dimensions | 9 x 9 x 1.2mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.62 → 3.6 V |
| Package Type | LFBGA/TFBGA |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| DAC Resolution | 12 bit |
| Number of I/Os | 75 I/O |
| Interface Type | I2C, LIN, UART, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATSAME70 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 75 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SAM E70 |
| Published | 2018 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | ATSAME70N |
| Pin Count | 100 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.08V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 75 |
| Speed | 300MHz |
| RAM Size | 384K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 20MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Number of Timers/Counters | 4 Timer |
| Address Bus Width | 24 |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Screening Level | TS 16949 |
| External Data Bus Width | 16 |
| Number of UART Channels | 5 |
| Number of ADC Channels | 10 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Product | MCU+DSP+FPU |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Device Core | ARM Cortex-M7F |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 9mm |
| Height | 1.2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $19.45000 | $19.45 |
| 500 | $19.2555 | $9627.75 |
| 1000 | $19.061 | $19061 |
| 1500 | $18.8665 | $28299.75 |
| 2000 | $18.672 | $37344 |
| 2500 | $18.4775 | $46193.75 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
