Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY28V-1AU
Microchip Technology
2KB 1K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY28 32 Pin 1.2MHz 3V 32-TQFP
SOT-23
ATTINY28V-1AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 1.2(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | TQFP |
| Number of Timers - General Purpose | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 11 |
| Total Internal Ram Size | 32B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.8(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Converters | -- |
| Number of I/Os | 11 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATTINY28 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 1.2MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATTINY28 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Memory Size | 2kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 11 |
| Speed | 1.2MHz |
| RAM Size | 32B |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 1K x 16 |
| Connectivity | -- |
| Supply Current-Max | 3 mA |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 1.2 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 2048 |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | AVR RISC |
| RAM (bytes) | 32 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Length | 7mm |
| Width | 7 mm |
| Height | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.490000 | $2.49 |
| 10 | $2.349057 | $23.49057 |
| 100 | $2.216091 | $221.6091 |
| 500 | $2.090652 | $1045.326 |
| 1000 | $1.972313 | $1972.313 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
