Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATXMEGA32A4-AU
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® A4 Series ATXMEGA32 44 Pin 32MHz 3V 44-TQFP
SOT-23
ATXMEGA32A4-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/TWI/USART |
| Data Converters | A/D 12x12b, D/A 2x12b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATXMEGA32 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Family Name | AVR XMEGA A4 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10.1 x 10.1 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.6 → 3.6 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 36 I/O |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | XMEGA |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 34 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® XMEGA® A4 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.6V MINIMUM SUPPLY AT 12 MHZ |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATXMEGA32 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 34 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8/16-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 256 kb |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 16 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 1mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.49000 | $5.49 |
| 500 | $5.4351 | $2717.55 |
| 1000 | $5.3802 | $5380.2 |
| 1500 | $5.3253 | $7987.95 |
| 2000 | $5.2704 | $10540.8 |
| 2500 | $5.2155 | $13038.75 |
The Atmel® ATXMEGA32A4-AU is low power, high-performance, and peripheral-rich CMOS 8/16-bit microcontroller based on the AVR-enhanced RISC architecture. By executing powerful instructions in a single clock cycle, the ATXMEGA32A4-AU achieves throughputs approaching 1 Million Instructions Per Second (MIPS) per MHz allowing the system designer to optimize power consumption versus processing speed. The AVR CPU combines a rich instruction set with 32 general-purpose working registers. All 32 registers are directly connected to the Arithmetic Logic Unit (ALU), allowing two independent registers to be accessed in one single instruction, executed in one clock cycle. The resulting architecture is more code efficient while achieving throughputs many times faster than conventional single-accumulator or CISC-based microcontrollers.
High-performance, Low-power 8/16-bit Atmel® AVR® XMEGA™ Microcontroller
Four-channel DMA Controller with support for external requests
Eight-channel Event System
Operating Voltage: 1.6 – 3.6V
16-bit Real Time Counter with Separate Oscillator
External Interrupts on all General Purpose I/O pins
Industrial control
Climate control
Hand-held battery applications
Factory automation
ZigBee
Power tools
Building control
Motor control
HVAC
Board control
Networking
Metering
White Goods
Optical
Medical Applications
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
