ATXMEGA32A4-AU
ATXMEGA32A4-AU
ATXMEGA32A4-AU
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® A4 Series ATXMEGA32 44 Pin 32MHz 3V 44-TQFP
SOT-23
ATXMEGA32A4-AU Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Contact PlatingTin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Surface MountYES
Number of Pins 44
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Number of Terminals 44
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces SPI/TWI/USART
Data Converters A/D 12x12b, D/A 2x12b
Package Tray
Base Product Number ATXMEGA32
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Family Name AVR XMEGA A4
Instruction Set Architecture RISC
Dimensions 10.1 x 10.1 x 1.05mm
Typical Operating Supply Voltage 1.6 → 3.6 V
Package Type TQFP
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
Number of I/Os 36 I/O
Interface Type I2C, SPI, USART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename XMEGA
RoHS Details
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 34
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series AVR® XMEGA® A4
Published 2012
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 44
Termination SMD/SMT
Terminal Finish MATTE TIN
Additional FeatureALSO OPERATES AT 1.6V MINIMUM SUPPLY AT 12 MHZ
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.8mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number ATXMEGA32
Pin Count44
JESD-30 Code S-PQFP-G44
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Memory Size32kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 34
Speed 32MHz
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor AVR
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8/16-Bit
Program Memory Size 32KB 16K x 16
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Bit Size 16
Data Converter A/D 12x12b; D/A 2x12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Seated Height-Max 1.2 mm
Number of Timers/Counters 5
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
Density 256 kb
EEPROM Size 1K x 8
Number of Programmable I/O 36
Number of ADC Channels 12
ROM Programmability FLASH
Number of PWM Channels 16
Number of I2C Channels 2
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CoreAVR
Height 1mm
Length 10mm
Width 10mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1564 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
ATXMEGA32A4-AU Product Details
ATXMEGA32A4-AU Description
ATXMEGA32A4-AU Features
High-performance, Low-power 8/16-bit Atmel® AVR® XMEGA™ Microcontroller
Four-channel DMA Controller with support for external requests
Eight-channel Event System
Operating Voltage: 1.6 – 3.6V