Welcome to Hotenda.com Online Store!

DSPIC33EP128GS806-I/PT
Microchip Technology
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128GS806 3.3V 64-TQFP
SOT-23
DSPIC33EP128GS806-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/Serial I2C/SPI/U |
| Data Converters | A/D 22x12b, D/A 2x12b |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 51 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | CAN, I2C, I2S, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | DSPIC33EP128GS806 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 51 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | dsPIC™ 33EP |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Additional Feature | ADC SAMPLE AND HOLD (5-CH 12-BIT) |
| Subcategory | Embedded Processors & Controllers |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | DSPIC33EP128GS806 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 3.6 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| Speed | 70 MIPs |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 60MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 43K x 24 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 22x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16 bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| ROM (words) | 131072 |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Screening Level | TS 16949 |
| RAM (bytes) | 8192 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Product | DSCs |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.55000 | $7.55 |
| 500 | $7.4745 | $3737.25 |
| 1000 | $7.399 | $7399 |
| 1500 | $7.3235 | $10985.25 |
| 2000 | $7.248 | $14496 |
| 2500 | $7.1725 | $17931.25 |
DSPIC33EP128GS806-I/PT is a 16-Bit Digital Signal Controller for Digital Power Applications with Interconnected High-Speed PWM, ADC, PGA, and Comparators. A digital signal controller (DSC) is a hybrid of microcontrollers and digital signal processors (DSPs). Like microcontrollers, DSCs have fast interrupt responses, offer control-oriented peripherals like PWMs and watchdog timers, and are usually programmed using the C programming language, although they can be programmed using the device's native assembly language.
Operating Conditions: 3.0V to 3.6V, -40°C to +85°C, DC to 70 MIPS
Code-Efficient (C and Assembly) Architecture
Two 40-Bit Wide Accumulators
Single-Cycle (MAC/MPY) with Dual Data Fetch
Single-Cycle Mixed-Sign MUL plus Hardware Divide
32-Bit Multiply Support
Four Additional Working Register Sets (reduces context switching)
Interleaved PFC
Critical Conduction PFC
Bridgeless PFC
Buck, Boost, Forward, Flyback, Push-Pull
Half/Full-Bridge
Phase-Shift Full-Bridge
Resonant Converters
Half/Full-Bridge Inverter
Resonant Inverter
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
