DSPIC33FJ128MC802-I/MM
DSPIC33FJ128MC802-I/MM
DSPIC33FJ128MC802-I/MM
Microchip Technology
128KB 128K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ128MC802 28 Pin 40MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
DSPIC33FJ128MC802-I/MM Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Contact PlatingTin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-QFN-S (6x6)
Number of Terminals 28
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces CAN/I2C/SPI/UART
Data Converters A/D 6x10b/12b
Package Tube
Base Product Number DSPIC33FJ128MC802
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
MSL MSL 1 - Unlimited
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 21 I/O
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 21
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series dsPIC™ 33F
Published 2010
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.65 mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ128MC802
Pin Count28
JESD-30 Code S-PQCC-N28
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3.3 V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 21
Speed 40 MIPs
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
Supply Current-Max 76 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 6x10b/12b
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Seated Height-Max 1 mm
Number of Timers/Counters 5
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
Density 1 Mb
ROM (words) 43690
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 24
CPU Family DSPIC33
Boundary Scan YES
Low Power Mode YES
Format FLOATING POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 8192
RAM (bytes) 16384
Number of Serial I/Os 2
Number of Timers 5
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Number of External Interrupts 3
Number of I2C Channels 1
On Chip Data RAM Width 16
Number of SPI Channels 2
Number of DMA Channels 8
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Height 880μm
Length 6mm
Width 6mm
Lead Free Lead Free
In-Stock:1220 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33FJ128MC802-I/MM Product Details
DSPIC33FJ128MC802-I/MM Overview
Packaged in a 28-VQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 21 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The dsPIC™ 33F series includes this electrical component. There is 128KB 128K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a dsPIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 28 terminations were applied to the IC chip. 16-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. 128kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number DSPIC33FJ128MC802. In the case of 40MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. The chip has 28 pins. The clock has 5 timers/counters to keep track of the time. 28 pins are counted on this board. This device is embedded with a DSPIC33 processor family, which is a powerful and efficient CPU. An 1-channel PWM controller is used by the device. A total of 2 serial I/Os are incorporated into this part. There are 3 external interrupts included in this chip part. There are 5 bits in total on an IC chip.