DSPIC33FJ12GP202-I/SO
DSPIC33FJ12GP202-I/SO
DSPIC33FJ12GP202-I/SO
Microchip Technology
12KB 12K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ12GP2 28 Pin 40MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
DSPIC33FJ12GP202-I/SO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Surface MountYES
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-SOIC
Number of Terminals 28
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/UART
Instruction Set Architecture RISC
Clock Freq 40(MHz)
Operating Temperature Classification Industrial
Package Type SOIC W
Number of Timers - General Purpose 3
Operating Temp Range -40C to 85C
# I/Os (Max) 21
Interface Type I2C/SPI/UART
Total Internal Ram Size 1KB(kB)
Device Core Size 16(b)
Operating Supply Voltage (Max) 3.6(V)
Operating Supply Voltage (Typ) 3.3(V)
Rad Hardened No
Operating Supply Voltage (Min) 3(V)
Programmable Yes
Maximum Expanded Memory Size 64KB
Mounting Surface Mount
Schedule B 8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
Number of I/Os 21
RoHS Compliant
Data Converters A/D 10x12b
Dimensions 17.9 x 7.5 x 2.35mm
Typical Operating Supply Voltage 3 to 3.6 V
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
Qualification AEC-Q100
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
Package Tube
Base Product Number DSPIC33FJ12GP202
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Package Shape RECTANGULAR
Number of I/O Lines 21
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series dsPIC™ 33F
Published 2005
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 250
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch1.27 mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ12GP2
Pin Count28
JESD-30 Code R-PDSO-G28
Qualification StatusNot Qualified
Operating Temperature (Max) 85C
Operating Temperature (Min) -40C
Operating Supply Voltage3.3V
Power Supplies3.3 V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage3.6 V
Min Supply Voltage3 V
Memory Size12kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 21
Nominal Supply Current38mA
Speed 40 MIPs
RAM Size 1K x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Number of Bits 16
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 12KB 12K x 8
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 90 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 10x12b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 16b
PWM Channels 2
DAC Channels NO
Seated Height-Max 2.65 mm
Number of Timers/Counters 3
Address Bus Width16b
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
Density 96 kb
ROM (words) 4096
Core Architecture dsPIC
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 24
Max Frequency 40 MHz
Number of A/D Converters 1
Number of Programmable I/O 21
Format FLOATING-POINT
RAM (words) 512
Number of UART Channels 1
RAM (bytes) 1024
Number of ADC Channels 10
Number of Timers 3
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Number of PWM Channels 2
Number of I2C Channels 1
Number of SPI Channels 1
Product DSCs
Number of Ethernet Channels 0
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Device CoredsPIC
Height 2.35mm
Length 17.9mm
Width 7.5mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1480 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33FJ12GP202-I/SO Product Details
DSPIC33FJ12GP202-I/SO Overview
The package is 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-shaped. There are 21 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the dsPIC™ 33F series of electrical components. Having a size of 12KB 12K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A dsPIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 28 has 28 terminations. 16-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 12kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number DSPIC33FJ12GP2, you will be able to find alternatives for the part. Using a 40MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in 2 PWM channels. On the chip, 28 pins are accessible. In total, there are 3 timers/counters on the device. The pin count is 28. There is FLASH memory on this piece of equipment. In addition, it comes with a dsPIC core architecture. It has 21 Programmable Input/Output pins that can be programmed. A total of 8 UART channels are available on it. The ADC channel count on this device totals up to 10 channels. A total of 1 A/D converters are included in this device. IC chip bits total 16. In order for the device to function, it uses 2 PWM channels. 1 I2C channels are integrated by the part. IC chip bits total 3.
DSPIC33FJ12GP202-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40 °C