DSPIC33FJ32GP204-I/ML
DSPIC33FJ32GP204-I/ML
DSPIC33FJ32GP204-I/ML
Microchip Technology
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ32GP204 44 Pin 40MHz 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
SOT-23
DSPIC33FJ32GP204-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Number of Pins 44
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Number of Terminals 44
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/UART
Data Converters A/D 13x10b/12b
Package Tube
Base Product Number DSPIC33FJ32GP204
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Number of I/Os 35
RoHS Compliant
Qualification AEC-Q100
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C/SPI/UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 35
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series dsPIC™ 33F
Published 2010
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 44
Termination SMD/SMT
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.65mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ32GP204
Pin Count44
JESD-30 Code S-PQCC-N44
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3.3V
Power Supplies3.3 V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage3.9 V
Min Supply Voltage2.7 V
Memory Size32kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 35
Speed 40 MIPs
RAM Size 2K x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 32KB 32K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 80 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 13x10b/12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 16b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 1 mm
Number of Timers/Counters 3
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
Density 256 kb
ROM (words) 32768
Core Architecture dsPIC
EEPROM Size --
CPU Family PIC
Max Frequency 40 MHz
Number of Programmable I/O 35
Number of UART Channels 1
RAM (bytes) 2048
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Number of I2C Channels 1
Number of SPI Channels 1
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Height 880μm
Length 8mm
Width 8mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1437 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33FJ32GP204-I/ML Product Details
DSPIC33FJ32GP204-I/ML Overview
The package is in 44-VQFN Exposed Pad format. The MCU has 35 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the dsPIC™ 33F series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 32KB 32K x 8. The dsPIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 44 of terminations. A 16-bit operation is performed by this part. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 32kB memory. DSPIC33FJ32GP204 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 40MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 44 pins on the chip through the 44 pins. It is equipped with 3 timers and counters. It consists of 44 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. There's an integrated FLASH memory in the equipment. There is a dsPIC core architecture integrated into it. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. The device features 8 UART channels. In this device, there's an 1-channel PWM controller.
DSPIC33FJ32GP204-I/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40 °C