DSPIC33FJ32GS608-I/PT
DSPIC33FJ32GS608-I/PT
DSPIC33FJ32GS608-I/PT
Microchip Technology
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ32GS608 80 Pin 40MHz 3.3V 80-TQFP
SOT-23
DSPIC33FJ32GS608-I/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 80-TQFP
Surface MountYES
Number of Pins 80
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Number of Terminals 80
Data Converters A/D 18x10b, D/A 1x10b
Package Tray
Base Product Number DSPIC33FJ32GS608
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 74 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C/SPI/UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 74
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series dsPIC™ 33F
Published 2010
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 80
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.5 mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ32GS608
Pin Count80
JESD-30 Code S-PQFP-G80
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3.3 V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size32kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 74
Speed 40 MIPs
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 32KB 32K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 170 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 18x10b; D/A 1x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 16b
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Seated Height-Max 1.2 mm
Number of Timers/Counters 5
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
ROM (words) 32768
EEPROM Size --
CPU Family PIC
RAM (bytes) 4096
ROM Programmability FLASH
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Length 12mm
Height Seated (Max) 1.2mm
Width 12 mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33FJ32GS608-I/PT Product Details
DSPIC33FJ32GS608-I/PT Overview
A 80-TQFP package is included. In total, it has 74 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. dsPIC™ 33F series components belong to this electrical component. Its program memory size is 32KB 32K x 8. There is a dsPIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 80 terminations in total. The part works on a 16-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 32kB memory size belongs to the part. DSPIC33FJ32GS608 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 40MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 80 pins that are accessible. A total of 5 timers/counters are included in the package. A total of 80 pins are present. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device.