MIC2287-24BML-TR
MIC2287-24BML-TR
MIC2287-24BML-TR
Microchip Technology
PMIC MIC2287 1.2MHz 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF?
SOT-23
MIC2287-24BML-TR Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Supplier Device Package 8-MLF® (2x2)
Operating Temperature-40°C~125°C TJ
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2005
Part StatusDiscontinued
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Type DC DC Regulator
Applications Backlight, Camera Flash
Frequency 1.2MHz
Base Part Number MIC2287
Number of Outputs 1
Voltage - Output 24V
Topology Step-Up (Boost)
Current - Output / Channel 750mA Switch
Internal Switch(s) Yes
Dimming Analog, PWM
Voltage - Supply (Max) 10V
Voltage - Supply (Min) 2.5V
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:1107 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MIC2287-24BML-TR Product Details
MIC2287-24BML-TR Overview
Using its 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF? package, it is possible to save board space. For the design of these LED drivers, 1 outputs are used.The mounting method is Surface Mount.When it emerges as a DC DC Regulator, it performs extremely well and is highly reliable.At -40°C~125°C TJ, the led driver is capable of operating.As a result, Backlight, Camera Flash is likely to benefit greatly.A frequency of 1.2MHz is used as the basis for operation.It is likely that undetermined failures will occur if the voltage supply is less than 2.5V.MIC2287 is the base part number for this LED driver.It produces a voltage of 24V volts.It is optimized for offering a maximum value of supply voltage of 10V.
MIC2287-24BML-TR Features
Available in the 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF? package
Operating temperature of -40°C~125°C TJ
Frequency of 1.2MHz