PIC16F1713-I/ML
PIC16F1713-I/ML
PIC16F1713-I/ML
Microchip Technology
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1713 28 Pin 32MHz 3V 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16F1713-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 11 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Weight 70.788759mg
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 25 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16F1713
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2013
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Subcategory Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation800mW
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3V
Frequency 32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16F1713
Operating Supply Voltage2.5V
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage5.5 V
Min Supply Voltage2.3 V
Memory Size7kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 25
Speed 32MHz
RAM Size 512 x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 7KB 4K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
Number of Timers/Counters 5
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
Core Architecture PIC
EEPROM Size -
Max Frequency 32 MHz
Number of Programmable I/O 25
Number of UART Channels 1
Number of ADC Channels 17
Number of PWM Channels 2
Number of USB Channels 0
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 900μm
Length 6mm
Width 6mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F1713-I/ML Product Details
PIC16F1713-I/ML Overview
28-VQFN Exposed Pad-packages are available. There are 25 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 16F series. This program memory has a size of 7KB 4K x 14, which indicates what the size of the program memory is. PIC Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. You get a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 7kB. The base part number PIC16F1713 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. In this chip, 28 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 5 timers/counters. There is FLASH memory in this equipment. As a result of its PIC core architecture, it can be used in many applications. This device has 25 programmable input and output channels. With 1 UART channels, it has all the features you may need. In total, it has 17 ADC channels for the measurement of signals. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 2 channels.
PIC16F1713-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers - MCU subcategory
Minimum temperature of -40 °C