Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F1786T-I/SS
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1786 28 Pin 32MHz 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC16F1786T-I/SS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART/USB |
| Data Converters | A/D 11x12b, D/A 1x8b |
| RoHS | Compliant |
| Number of I/Os | 25 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | PIC16F1786 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PIC® XLP™ 16F |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC16F1786 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 14KB 8K x 14 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 7.5mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x12b; D/A 1x8b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 8192 |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 14 |
| Integrated Cache | NO |
| Number of Timers | 3 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 10.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.76000 | $2.76 |
| 500 | $2.7324 | $1366.2 |
| 1000 | $2.7048 | $2704.8 |
| 1500 | $2.6772 | $4015.8 |
| 2000 | $2.6496 | $5299.2 |
| 2500 | $2.622 | $6555 |
This Microcontroller comes in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. The MCU has 24 I/O ports. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. The 8-Bit core is the core of the MCU. The type of memory that the program uses is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. The PIC® XLP™ 16F series includes this electrical component. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 14KB 8K x 14. MCU is powered by PIC Core Processor. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. 8-bits are used for its size. The MCU chip's supply output is 3V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F1786 that you can find. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 32MHz. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. On the chip, there are 28 pins that can be accessed. An entire Microcontroller chip has 3 bits.
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1786T-I/SS Microcontroller applications.
Measuring revolving objects
Televisions
Mice
Guidance-GPS
Fire detection & safety devices
X-ray
Washing machine
Leakage current tester
Wastewater treatment
Projector
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
