Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F19197-I/MR
Microchip Technology
56KB 32K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F19197 3V 64-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16F19197-I/MR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 64-QFN (9x9) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Schedule B | 8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000 |
| RoHS | Non-Compliant |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 59 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F19197 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 45x12b; D/A 1x5b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® XLP™ 16F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Additional Feature | ALSO OPEARTES AT 16 MHZ AT 2.3V MINIMUM SUPPLY |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | PIC16F19197 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 59 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 56KB 32K x 14 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Data Converter | A/D 45x12b; D/A 1x5b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8 bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 14 |
| Screening Level | TS 16949 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.42000 | $3.42 |
| 500 | $3.3858 | $1692.9 |
| 1000 | $3.3516 | $3351.6 |
| 1500 | $3.3174 | $4976.1 |
| 2000 | $3.2832 | $6566.4 |
| 2500 | $3.249 | $8122.5 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
