PIC16F570-I/SP
Microchip Technology
3KB 2K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F570 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F570-I/SP Datasheet PDF
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 20(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SPDIP |
| Number of Timers - General Purpose | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 24 |
| Power Dissipation (Max) | 700(mW) |
| Total Internal Ram Size | 132B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Through Hole |
| Data Converters | A/D 8x8b |
| Family Name | PIC16F |
| Dimensions | 35.56 x 7.49 x 3.81mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2 → 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 24 I/O |
| Interface Type | USB |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F570 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 16F |
| Published | 2012 |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | PIC16F570 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2/5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | USB |
| Memory Size | 3kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 132 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 3KB 2K x 12 |
| Connectivity | -- |
| Supply Current-Max | 2.3mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x8b |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 64 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 0 |
| Number of SPI Channels | 0 |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 3.81mm |
| Length | 35.56mm |
| Width | 7.493mm |