Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F677-I/P
Microchip Technology
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F677 20 Pin 20MHz 5V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F677-I/P Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 3 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | I2C/SPI |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 20(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | PDIP |
| Number of Timers - General Purpose | 2 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 17 |
| Power Dissipation (Max) | 800(mW) |
| Interface Type | I2C/SPI |
| Total Internal Ram Size | 128B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5(V) |
| Programmable | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 14KB |
| Mounting | Through Hole |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F677 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Product Status | Active |
| Family Name | PIC16F |
| Dimensions | 1.06 x 0.28 x 0.195in |
| Typical Operating Supply Voltage | 2 → 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 18 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 16F |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | PIC16F677 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Memory Size | 3.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 18 |
| Nominal Supply Current | 220μA |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 3.5KB 2K x 14 |
| Connectivity | I2C, SPI |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 4.953mm |
| Length | 26.92mm |
| Width | 7.112mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.49000 | $1.49 |
| 25 | $1.46280 | $36.57 |
| 100 | $1.42140 | $142.14 |
This Microcontroller comes in a 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. A total of 18 I/Os are on the Microcontroller. Device mounting type Through Hole is the type of mounting that the Microcontroller uses. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 16F series of components. Having a size of 3.5KB 2K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. Powered by a PIC Core processor. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 20 terminations on the IC chip. A 8-bit operation is performed by this part. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. Currently, MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 3.5kB. PIC16F677 serves as a base part number to find alternatives. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. In this chip, 20 pins can be accessed. It is equipped with 2 timers and counters. There are 20 pins on it. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. The device has a total of 12 ADC channels in total. A chip with 8 bits has 8 bits in total.
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC16F677-I/P Microcontroller applications.
Robots
Toasters
DCS control intelligent sensor
Fax machines
Process control devices
Medical instruments chromatographs
CD players
Heart rate monitors
Calculator
Radio
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
