Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F684T-I/SL
Microchip Technology
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F684 14 Pin 20MHz 5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
PIC16F684T-I/SL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | PIC16F684 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Family Name | PIC16F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 8.65 x 3.9 x 1.5mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2 → 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 12 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PIC® 16F |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC16F684 |
| Pin Count | 14 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2/5V |
| Memory Size | 3.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 12 |
| Nominal Supply Current | 2.8mA |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 3.5KB 2K x 14 |
| Connectivity | -- |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.5mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The PIC16F684T-I/SL is an 8-bit, mid-range, powerful member of the PIC16 family (200 ns instruction execution). The CMOS Flash-based microcontrollers have a strong PIC® (RISC) architecture and are also simple to program (just 35 single-word instructions). With standardized features including 3.5KB of addressable program memory, 128 bytes of data memory, 12 general-purpose I/O pins, two comparators, and an analog switch device, the product offers all the advantages of the well-proven mid-range x14 architecture. 8 channels, 10 bits. The component has a working range of 2 to 5.5V and a maximum frequency of 20MHz.
8-level hardware stack
A 16-bit digital timer
Brown-out Reset (BOR)
POR (Power On Reset)
Two 8-bit digital timers
hardware interrupt handling
1 file selection register (9 bits)
32 kHz to 8 MHz internal oscillator
256 bytes of EEPROM data memory
In-Circuit Serial Programming (ICSP)
35 easy-to-learn instructions (14-bit wide)
1 ECCP module (Capture/Compare/Enhanced PWM)
Lighting
Automotive
Motor Control
Medical, Security
Consumer Electronics
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
