PIC16F877-04E/P
PIC16F877-04E/P
PIC16F877-04E/P
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F877 40 Pin 4MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
SOT-23
PIC16F877-04E/P Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Surface MountNO
Number of Pins 40
Supplier Device Package 40-PDIP
Mounting Style Through Hole
Interfaces I2C/SPI/USART
Data Converters A/D 8x10b
Number of I/Os 33 I/O
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type MSSP, PSP, USART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16F877
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® 16F
Published 1997
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 40
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation1W
Terminal Position DUAL
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch2.54mm
Frequency 4MHz
Base Part Number PIC16F877
Pin Count40
Operating Supply Voltage5V
Power Supplies5V
Interface I2C, SPI, UART, USART
Memory Size14kB
Oscillator TypeExternal
Number of I/O 33
Speed 4MHz
RAM Size 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 14KB 8K x 14
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 4mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b
Watchdog TimerYes
Access Time 4 μs
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 3
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 8192
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 14
CPU Family PIC
Number of ADC Channels 8 Channel
Device CorePIC
Length 52.26mm
Width 13.84 mm
Height 3.81 mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:787 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F877-04E/P Product Details
PIC16F877-04E/P Overview
Packaged in a 40-DIP (0.600, 15.24mm) format. A total of 33 I/Os are on the Microcontroller. Through Hole is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~125°C TA. A PIC® 16F series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 14KB 8K x 14 bytes, which is the size of the program. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 40 terminations on the IC chip, which means there are 40 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. The system has NO channels for DMA communication. There is 14kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC16F877 to find them. At a frequency of 4MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 40 pins. There are 3 timers/counters in this device. In total, it has 40 pins. The PIC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. It consists of 8 Channel channels in total for the ADC.
PIC16F877-04E/P Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package