PIC16HV753-E/SL
PIC16HV753-E/SL
PIC16HV753-E/SL
Microchip Technology
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16HV753 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
PIC16HV753-E/SL Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface MountYES
Supplier Device Package 14-SOIC
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters A/D 8x10b, D/A 1x9b
Number of I/Os 12 I/O
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type USB
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16HV753
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® 16F
Published 2012
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
Resistance 128Ohm
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Terminal Pitch1.27mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16HV753
JESD-30 Code R-PDSO-G14
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies2/5V
Interface USB
Memory Size3.5kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 11
Speed 20MHz
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V~5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 3.5KB 2K x 14
Connectivity --
Supply Current-Max 3mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b; D/A 1x9b
Data Bus Width 8b
Number of Timers/Counters 4 Timer
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size --
CPU Family PIC
Max Frequency 8MHz
Number of ADC Channels 8
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:4589 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16HV753-E/SL Product Details
PIC16HV753-E/SL Overview
The package is 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-shaped. There are 11 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the PIC® 16F series of electrical components. Having a size of 3.5KB 2K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 14 has 14 terminations. 8-bits are used for its size. 3.5kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number PIC16HV753, you will be able to find alternatives for the part. In total, there are 4 Timer timers/counters on the device. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. The ADC channel count on this device totals up to 8 channels.
PIC16HV753-E/SL Features
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package