PIC16LF18326-I/SL
PIC16LF18326-I/SL
PIC16LF18326-I/SL
Microchip Technology
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18326 3V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
PIC16LF18326-I/SL Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface MountYES
Supplier Device Package 14-SOIC
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters A/D 11x10b, D/A 1x5b
DAC Resolution 5 bit
Number of I/Os 12 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, SPI, UART, USART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16LF18326
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2016
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
HTS Code8542.31.00.01
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch1.27mm
Base Part Number PIC16LF18326
JESD-30 Code R-PDSO-G14
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 1.8V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 12
Speed 32MHz
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Clock Frequency 32MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 28KB 16K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 2.9mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 11x10b; D/A 1x5b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 16384
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 14
Boundary Scan NO
Low Power Mode YES
Format FIXED POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 2048
Number of ADC Channels 11 Channel
Number of Serial I/Os 1
Number of Timers 7
Number of External Interrupts 1
On Chip Data RAM Width 8
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Length 8.65mm
Height Seated (Max) 1.75mm
Width 3.9mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF18326-I/SL Product Details
PIC16LF18326-I/SL Overview
The package is in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) format. The MCU has 12 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 16F series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 28KB 16K x 14. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 14 of terminations. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. PIC16LF18326 serves as a base part number to find alternatives. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. In terms of frequency, it operates at a 32MHz clock rate. There are a total of 11 Channel channels for the ADC on this board, so it has a total of 11 Channel channels. A total of 1 serial I/Os are included in the electronic part. An external interrupt is included with the chip part, which consists of 1 interrupts. An entire Microcontroller chip has 7 bits.
PIC16LF18326-I/SL Features
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package