PIC16LF18345T-I/GZ
PIC16LF18345T-I/GZ
PIC16LF18345T-I/GZ
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18345 32MHz 20-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16LF18345T-I/GZ Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-UFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 20-UQFN (4x4)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number PIC16LF18345
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 17x10b; D/A 1x5b
Product Status Active
Number of I/Os 18 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type EUSART, I2C, SPI, UART
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2016
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 20
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Terminal Pitch0.5mm
Frequency 32MHz
Base Part Number PIC16LF18345
JESD-30 Code S-PQCC-N20
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies2/3.3V
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size14kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 18
Speed 32MHz
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 14KB 8K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 2.9mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 17x10b; D/A 1x5b
Data Bus Width 8 bit
ROM (words) 8192
EEPROM Size 256 x 8
CPU Family PIC
Device CorePIC
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF18345T-I/GZ Product Details
PIC16LF18345T-I/GZ Overview
Packaged in a 20-UFQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 18 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 16F series includes this electrical component. There is 14KB 8K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 20 terminations were applied to the IC chip. 8-bits are used in Microcontroller. 14kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC16LF18345. In the case of 32MHz frequency operation, it can perform efficiently. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU.