Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F2520-I/SP
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F2520 28 Pin 40MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC18F2520-I/SP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 10x10b |
| Enclosure | SPDIP 28 |
| Manuf. code | MCP |
| Max. operating temperature | +85°C |
| Casing | SPDIP 28 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 1.4 x 0.295 x 0.15in |
| Typical Operating Supply Voltage | 4.2 → 5.5 V |
| Package Type | SPDIP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 25 I/O |
| Interface Type | I2C, MSSP, PSP, SPI, USART |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18F2520 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 18F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | PIC18F2520-I/SP |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 40MHz |
| Base Part Number | PIC18F2520 |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 25 |
| Nominal Supply Current | 1.1mA |
| Speed | 40MHz |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 10x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 40 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 256 kb |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 3.81mm |
| Length | 35.56mm |
| Width | 7.493mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.10000 | $4.1 |
| 25 | $4.00680 | $100.17 |
| 100 | $3.90370 | $390.37 |
In a 28-DIP (0.300, 7.62mm) package, the MCU is available. There are 25 I/O ports on this device. Using the Mounting Type Through Hole, the MCU is mounted on PCB. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of its program memory is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. An electrical component of this type belongs to the PIC® 18F series. This program memory has a size of 32KB 16K x 16, which indicates what the size of the program memory is. MCU is powered by PIC Core Processor. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. During the manufacturing process, 28 terminations were applied to the IC chip. 8-bits are used for its size. A 5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. The system has NO channels for DMA communication. 32kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number PIC18F2520, you will be able to find alternatives for the part. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 40MHz. Located on the chip are 28 pins. It comes with 4 timers/counters that can be set up. There are 28 pins on it. The PIC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. In total, it has 10 ADC channels for the measurement of signals. A total of 1 A/D converters are included in this device. The bits of the part is 8. 2 PWM channels are used by the device.
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F2520-I/SP Microcontroller applications.
Magnetic resonance imaging (MRI)
Oil and gas
Medical instruments chromatographs
Microwave ovens
Broadband technology
Automatic braking system
Petrochemical
Smart highways
Industrial instrumentation devices
Paper shredders
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
