Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F26K20-I/SS
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F26K20 28 Pin 64MHz 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC18F26K20-I/SS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10.5 x 5.6 x 1.85mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 3.6 V |
| Package Type | SSOP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 25 I/O |
| Interface Type | CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18F26 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 11x10b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 64MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F26K20 |
| Pin Count | 28 |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 3.8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 11x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 512 kb |
| ROM (words) | 32768 |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.85mm |
| Length | 10.5mm |
| Width | 5.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.23000 | $3.23 |
| 500 | $3.1977 | $1598.85 |
| 1000 | $3.1654 | $3165.4 |
| 1500 | $3.1331 | $4699.65 |
| 2000 | $3.1008 | $6201.6 |
| 2500 | $3.0685 | $7671.25 |
There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available. 24 I/Os are available. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. A PIC® XLP™ 18K series electrical component is used in this application. 64KB 32K x 16 is the size of its program memory. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. There are 28 terminations on the IC chip. The part works on a 8-bit basis. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 64kB is the memory size of the part. The base part number PIC18F26K20 provides alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 64MHz, as long as it is operated at a low power consumption. The chip has 28 pins. The clock has 4 timers or counters on it. The pin count is 28. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. It programs in 25 Programmable I/O. A total of 11 channels of ADC are available on this device. A total of 5 PWM channels are being used by the device. An 1-channel PWM controller is used by the device.
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F26K20-I/SS Microcontroller applications.
Home video and audio
Security systems
Printers
3D printers
DCS control intelligent sensor
Instrument control
Answering machines
Mice
Fax machines
Laptops
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
