Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F26K80-I/SP
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F26K80 28 Pin 64MHz 3.3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC18F26K80-I/SP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/USART |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 1.37 x 0.29 x 0.14in |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package Type | SPDIP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 24 I/O |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC18F26 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 64MHz |
| Base Part Number | PIC18F26K80 |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 3.6K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 5 Timer |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 64 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 3.556mm |
| Length | 34.8mm |
| Width | 7.366mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.34000 | $3.34 |
| 25 | $3.05920 | $76.48 |
| 100 | $2.77070 | $277.07 |
The package has a 28-DIP (0.300, 7.62mm) shape. There are 24 I/O ports on this device. Device mounting type Through Hole is the type of mounting that the Microcontroller uses. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 18K series. The size of the program memory of Microcontroller is 64KB 32K x 16. Powered by a PIC Core processor. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. The part works on a 8-bit basis. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 64kB memory. The base part number PIC18F26K80 can be used to find alternatives. At a frequency of 64MHz, Microcontroller can operate efficiently. On the chip, 28 pins are accessible. A total of 28 pins are included in the package. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. As far as UART channels are concerned, it has 2. The ADC channels on this device total 8 in number. There are a total of 1 A/D converters on the device. There are 5 PWM channels that are used by the device.
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F26K80-I/SP Microcontroller applications.
Speed meter
Fax machines
Dryers
Keyboards
Radio
Home video and audio
Walkie talkies
Food and beverage
Security systems
CD players
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
