Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC18F44K22-I/PT
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F44K22 44 Pin 64MHz 5V 44-TQFP
SOT-23
PIC18F44K22-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Family Name | PIC18F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10 x 10 x 1mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 36 I/O |
| Interface Type | 3-wire, I2C, MSSP, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC18F44 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 30x10b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 64MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC18F44K22 |
| Pin Count | 44 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 35 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 768 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 8K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 30x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 28 |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 10mm |
| Height | 1.05mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.43000 | $3.43 |
| 500 | $3.3957 | $1697.85 |
| 1000 | $3.3614 | $3361.4 |
| 1500 | $3.3271 | $4990.65 |
| 2000 | $3.2928 | $6585.6 |
| 2500 | $3.2585 | $8146.25 |
The package is 44-TQFP-shaped. The MCU has 35 I/O ports. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. PIC® XLP™ 18K series components make up this electrical component. The electronic part has a program memory size of 16KB 8K x 16. Powered by a PIC Core processor. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 44. Microcontroller comes with 8 bit size. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. The system has NO channels for DMA communication. This MCU is implemented with 16kB memory. PIC18F44K22 serves as a base part number to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 64MHz. On the chip, there are 44 pins that can be accessed. Using the timer/counter system, it has 7 timers/counters. The pin count is 44. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. It programs in 36 Programmable I/O. It consists of 28 channels in total for the ADC. A total of 2 A/D converters are included in this device. An entire chip has 8 bits. A total of 14 PWM channels are being used by the device.
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC18F44K22-I/PT Microcontroller applications.
Industrial instrumentation devices
Walkie talkies
Scanners
Process control devices
Torpedo guidance
Leakage current tester
Hard drives
Smartphone
Hand-held metering systems
Electromechanical control
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
