PIC18F44K22-I/PT
PIC18F44K22-I/PT
PIC18F44K22-I/PT
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F44K22 44 Pin 64MHz 5V 44-TQFP
SOT-23
PIC18F44K22-I/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Surface MountYES
Number of Pins 44
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Family Name PIC18F
Instruction Set Architecture RISC
Dimensions 10 x 10 x 1mm
Typical Operating Supply Voltage 5.5 V
Package Type TQFP
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
MSL MSL 3 - 168 hours
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 36 I/O
Interface Type 3-wire, I2C, MSSP, SPI
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tray
Base Product Number PIC18F44
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 30x10b
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series PIC® XLP™ 18K
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 44
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Power Dissipation1W
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 5V
Frequency 64MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC18F44K22
Pin Count44
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Interface I2C, SPI, UART, USART
Memory Size16kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 35
Speed 64MHz
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Number of Bits 8
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 16KB 8K x 16
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 30x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
Number of Timers/Counters 7
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 256 x 8
CPU Family PIC
Number of A/D Converters 2
Number of Programmable I/O 36
Number of UART Channels 0
Number of ADC Channels 28
Number of PWM Channels 14
Number of I2C Channels 2
Number of SPI Channels 2
Product MCU
Number of Ethernet Channels 0
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 10mm
Height 1.05mm
Width 10mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2220 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18F44K22-I/PT Product Details
PIC18F44K22-I/PT Overview
The package is 44-TQFP-shaped. The MCU has 35 I/O ports. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. PIC® XLP™ 18K series components make up this electrical component. The electronic part has a program memory size of 16KB 8K x 16. Powered by a PIC Core processor. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 44. Microcontroller comes with 8 bit size. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. The system has NO channels for DMA communication. This MCU is implemented with 16kB memory. PIC18F44K22 serves as a base part number to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 64MHz. On the chip, there are 44 pins that can be accessed. Using the timer/counter system, it has 7 timers/counters. The pin count is 44. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. It programs in 36 Programmable I/O. It consists of 28 channels in total for the ADC. A total of 2 A/D converters are included in this device. An entire chip has 8 bits. A total of 14 PWM channels are being used by the device.