PIC18LF66K40-I/PT
PIC18LF66K40-I/PT
PIC18LF66K40-I/PT
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF66K40 3.3V 64-TQFP
SOT-23
PIC18LF66K40-I/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 5 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Surface MountYES
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters A/D 45x10b, D/A 1x5b
Package Tray
Base Product Number PIC18LF66K40
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
DAC Resolution 5 bit
Number of I/Os 60 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type EUSART, I2C, SPI
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Schedule B 8542310000
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series PIC® XLP™ 18K
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 64
Additional FeatureALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @32 MHZ AND 1.8VMIN @16MHZ
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number PIC18LF66K40
JESD-30 Code S-PQFP-G64
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 60
Speed 64MHz
RAM Size 3.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Clock Frequency 64MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 64KB 32K x 16
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter A/D 45x10b; D/A 1x5b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 1K x 8
On Chip Program ROM Width 8
Screening Level TS 16949
Number of ADC Channels 45 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Length 10mm
Height Seated (Max) 1.2mm
Width 10mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18LF66K40-I/PT Product Details
PIC18LF66K40-I/PT Overview
The package is in 64-TQFP format. The MCU has 60 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 18K series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 64KB 32K x 16. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 64 of terminations. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. PIC18LF66K40 serves as a base part number to find alternatives. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. In terms of frequency, it operates at a 64MHz clock rate. In addition, there are several other features that can be found in the software, including ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @32 MHZ AND 1.8VMIN @16MHZ. There are a total of 45 Channel channels for the ADC on this board, so it has a total of 45 Channel channels.