Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC24HJ128GP506-I/PT
Microchip Technology
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24H Series PIC24HJ128GP506 64 Pin 40MHz 3.3V 64-TQFP
SOT-23
PIC24HJ128GP506-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/UART |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC24HJ128GP506 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 18x10b/12b |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Number of I/Os | 53 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | CAN, I2C, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 24H |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Rated | 3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC24HJ128GP506 |
| Pin Count | 64 |
| Lead Pitch | 500μm |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 53 |
| Speed | 40 MIPs |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Memory Type | FLASH, SRAM |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 16 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 43K x 24 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 18x10b/12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Product Type | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 1 Mb |
| EEPROM Size | - |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 18 |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Product Category | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.0414mm |
| Length | 9.9822mm |
| Width | 10.0076mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.46000 | $5.46 |
| 25 | $5.00600 | $125.15 |
| 100 | $4.53200 | $453.2 |
A 64-TQFP package is included. This Microcontroller has 53 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. An electrical component of this type belongs to the PIC® 24H series. Its program memory size is 128KB 43K x 24. MCU is powered by PIC Core Processor. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 64 of terminations. This part works in a 16-bit manner. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. DMA channels number YES. There is 128kB memory size assigned to the part. It is possible to find alternatives to the base part number PIC24HJ128GP506 by using the part number search tool. MCU's frequency is 40MHz. Chips have 64 pins. It is equipped with 9 timers and counters. A total of 64 pins are present. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. There's an integrated FLASH, SRAM memory in the equipment. In total, there are 18 channels for the ADC on this board. The Microcontroller has 1 A/D converters. There are 16 bits on a chip. A total of 8 PWM channels are being used by the device. As part of the design, the part has been designed to feature 2 channels for I2C communication.
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
SHT75 Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24HJ128GP506-I/PT Microcontroller applications.
Answering machines
Computed Tomography (CT scan)
Sonography (Ultrasound imaging)
Washing machines
Ipad
Wastewater treatment
Guidance-GPS
Television
Industrial instrumentation devices
Air fryers
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
