PIC32MX440F512HT-80I/MR
PIC32MX440F512HT-80I/MR
PIC32MX440F512HT-80I/MR
Microchip Technology
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX440F512H 64 Pin 80MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC32MX440F512HT-80I/MR Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Number of Pins 64
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® 32MX
Published 2008
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 64
ECCN Code 3A001.A.3
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Position QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Frequency 80MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC32MX440F512H
Pin Count64
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Interface I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Memory Size512kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 53
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor MIPS32® M4K™
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 512KB 512K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Bit Size 32
Data Converter A/D 16x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 32b
DAC Channels NO
Core Architecture PIC
CPU Family PIC
Number of Programmable I/O 51
Number of UART Channels 2
Number of PWM Channels 5
Length 9mm
Height Seated (Max) 1mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:883 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC32MX440F512HT-80I/MR Product Details
PIC32MX440F512HT-80I/MR Overview
There is a 64-VFQFN Exposed Pad package available. The board has 53 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® 32MX-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 512KB 512K x 8. Powered by a MIPS32® M4K™ Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 64. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 512kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC32MX440F512H that you can find. Performing well when operated at frequency 80MHz can be achieved. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. The pins counted are 64. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. The CPU is based on PIC cores. There are 51 Programmable I/Os on this computer. In addition, it has 8 UART channels to choose from. There are 5 PWM channels used by the device in total.