Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC32MX695F512H-80I/PT
Microchip Technology
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX695F512H 64 Pin 80MHz 3.3V 64-TQFP
SOT-23
PIC32MX695F512H-80I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | Ethernet/I2C/SPI/UAR |
| Family Name | PIC32MX |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.3 → 3.6 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Number of I/Os | 51 I/O |
| Interface Type | CAN, I2C, SPI, UART, USB |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | MIPS32 |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC32MX695 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 32MX |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 80MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC32MX695F512H |
| Pin Count | 64 |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 53 |
| Nominal Supply Current | 37mA |
| Speed | 80MHz |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 32 |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 5 Timer |
| Address Bus Width | 32b |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 4 Mb |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | - |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 51 |
| Number of UART Channels | 6 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 4 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.55000 | $12.55 |
| 500 | $12.4245 | $6212.25 |
| 1000 | $12.299 | $12299 |
| 1500 | $12.1735 | $18260.25 |
| 2000 | $12.048 | $24096 |
| 2500 | $11.9225 | $29806.25 |
Packaged in a 64-TQFP format. 53 I/Os are available. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. PIC® 32MX-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 512KB 512K x 8. The MIPS32® M4K™ Core Processor powers the device and is one of its key features. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. 64 is the number of terminations on the IC chip that are present. 32-bits are used in Microcontroller. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. The Microcontroller chip has YES DMA channels. Its memory size is 512kB. You can find alternatives through the base part number PIC32MX695F512H. An effective performance can be achieved at a frequency of 80MHz. On the chip, there are 64 pins that are accessible. The pin count is 64. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. The CPU is based on PIC cores. It programs in 51 Programmable I/O. With 6 UART channels, it has all the features you may need. It has a total of 16 ADC channels. The MCU has 1 A/D converters. There are 32 bits in total on an IC chip. A total of 5 PWM channels are being used by the device. Devices like this use an 4-channel PWM controller.
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX695F512H-80I/PT Microcontroller applications.
Automatic staplers
Hearing aids
Video and voice processing
Industrial instrumentation devices
X-ray
Petrochemical
Christmas lights
Industrial robot
Leakage current tester
Air fryers
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
