Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC32MZ2048EFM144-I/PL
Microchip Technology
2MB 2M x 8 FLASH MIPS32® M-Class 32-Bit Microcontroller PIC® 32MZ Series PIC32MZ2048EF 144 Pin 200MHz 3.3V 144-LQFP
SOT-23
PIC32MZ2048EFM144-I/PL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/Ethernet/I2S/I2C |
| Data Converters | A/D 48x12b |
| Family Name | PIC32MZ |
| Instruction Set Architecture | Harvard |
| Dimensions | 20 x 20 x 1.45mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package Type | LQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC32MZ2048EFM144 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Number of I/Os | 120 I/O |
| Interface Type | CAN, I2C, SPI, SQI, UART |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 32MZ |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | PIC32MZ2048EF |
| Pin Count | 144 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.1V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 2MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 120 |
| Speed | 252 MHz |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.1V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | MIPS32® M-Class |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 48x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Screening Level | TS 16949 |
| Number of UART Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 6 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Device Core | PIC |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| Height | 1.45mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $13.08000 | $13.08 |
| 25 | $11.98920 | $299.73 |
| 100 | $10.85630 | $1085.63 |
Packaged in a 144-LQFP format. 120 I/Os are available. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. Microcontroller runs in PIC® 32MZ Series. The size of the program memory of Microcontroller is 2MB 2M x 8. MIPS32® M-Class Core processors are used in MCU. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 144 has 144 terminations. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. This MCU is implemented with 2MB memory. You can find alternatives through the base part number PIC32MZ2048EF. At a frequency of 200MHz, Microcontroller can operate efficiently. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 144 pins that can be accessed.
144-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Microchip Technology PIC32MZ2048EFM144-I/PL Microcontroller applications.
Fabric
DVDDVMP3 players
Christmas lights
Projectors
Current meter
Electronic jamming systems
Blenders
Home video and audio
Volt meter
Keyboards
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
