Welcome to Hotenda.com Online Store!

LPC5516JBD64E
NXP Semiconductors
256KB Flash ARM® Cortex®-M33 32-Bit Single-Core Microcontroller LPC551x Series 150(MHz) HTQFP-64
SOT-23
LPC5516JBD64E Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | HTQFP-64 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 64-HTQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| ECCN (US) | 3A991.a.2 |
| HTS | 8542.31.00.01 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum CPU Frequency (MHz) | 150 |
| Maximum Clock Rate (MHz) | 150 |
| Data Bus Width (bit) | 32 |
| Programmability | Yes |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/USART/USB |
| No. of Timers | 5 |
| Number of ADCs | Single |
| ADC Resolution (bit) | 16 |
| USART | 8 |
| UART | 0 |
| I2C | 8 |
| I2S | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.8 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 105 |
| Supplier Package | HTQFP EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.05(Max) |
| Package Length | 10 |
| Package Width | 10 |
| PCB changed | 64 |
| Interfaces | CAN/I2S/Serial I2C/S |
| Clock Freq | 150(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | HTQFP EP |
| Number of Timers - General Purpose | 5 |
| Operating Temp Range | -40C to 105C |
| # I/Os (Max) | 36 |
| Total Internal Ram Size | 96KB(kB) |
| Device Core Size | 32(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 3.6(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 3.3(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.8(V) |
| Programmable | Yes |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Number of I/Os | 36 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | NXP |
| Brand | NXP Semiconductors |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | LPC5516 |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Data Converters | A/D 10x16b SAR |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Series | LPC551x |
| Part Status | Active |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Frequency | 150(MHz) |
| Pin Count | 64 |
| Operating Temperature (Max) | 105C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 150MHz |
| RAM Size | 96KB |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Program Memory Size | 256KB |
| Connectivity | CANbus, Flexcomm, I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Number of Timers/Counters | 5 Timer |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | - |
| Ethernet | 0 |
| USB | 2 |
| Product | MCU+FPU |
| SPI | 8 |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Device Core | ARM Cortex M33 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.93000 | $7.93 |
| 500 | $7.8507 | $3925.35 |
| 1000 | $7.7714 | $7771.4 |
| 1500 | $7.6921 | $11538.15 |
| 2000 | $7.6128 | $15225.6 |
| 2500 | $7.5335 | $18833.75 |
Similar Embedded - Microcontrollers from NXP Semiconductors and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
