74LVX14M
74LVX14M
74LVX14M
ON Semiconductor
3.3V V 14.1 ns ns 23 ns ns 8.75mm mm Gates & Inverters 4mA mA 1.5mm mm 150mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~3.6V V 2μA μA
SOT-23
74LVX14M Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Factory Lead Time 4 Weeks
Contact PlatingTin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins 14
Weight 150mg
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTube
Series 74LVX
JESD-609 Code e4
Feature Schmitt Trigger
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code8542.39.00.01
Voltage - Supply 2V~3.6V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Number of Functions 6
Supply Voltage 2.7V
Terminal Pitch1.27mm
Base Part Number 74LVX14
Max Output Current4mA
Number of Elements 6
Power Supplies3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Load Capacitance50pF
Output Current4mA
Propagation Delay14.1 ns
Quiescent Current2μA
Turn On Delay Time23 ns
Family LV/LV-A/LVX/H
Logic Function Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
Current - Output High, Low 4mA 4mA
Logic Type Inverter
Max Propagation Delay @ V, Max CL 14.1ns @ 3.3V, 50pF
Logic Level - Low 0.9V
Logic Level - High 2.2V
Schmitt Trigger InputYes
Height 1.5mm
Length 8.75mm
Width 4mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1359 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
74LVX14M Product Details
74LVX14M Overview
Packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the part is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tube is used to provide high reliability. It works based on the Inverter logic principle. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~3.6V is needed. Extended operating temperature around -40°C~85°C. The part is mounted in Surface Mount. The high and low state of output current is 4mA 4mA. It comes from the 74LVX series. There are 14 terminations totally. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. It represents the LV/LV-A/LVX/H product family. If you are looking for device variants, try search with 74LVX14. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. In the quiescent state, the part has 2μA current flowing through it. The part bears a load capacitance of 50pF. It requires a minimal voltage of 2V to supply the device. As specified in datasheets, the part requires 3.3V power supplies. The device's output current is rated 4mA. Totally, there are 6 elements used for operation. It features Schmitt Trigger.
74LVX14M Features
Inverter Logic Type
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 4mA