BZX79C4V3-T50A
BZX79C4V3-T50A
BZX79C4V3-T50A
ON Semiconductor
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 4.3V 5μA @ 1V -65°C~200°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
SOT-23
BZX79C4V3-T50A Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Factory Lead Time 18 Weeks
Contact PlatingTin
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Number of Pins 2
Weight 80g
Diode Element Material SILICON
Operating Temperature-65°C~200°C
PackagingTape & Box (TB)
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Capacitance 90pF
Power Rating 500mW
Voltage - Rated DC 4.3V
Max Power Dissipation500mW
Terminal FormWIRE
Base Part Number BZX79C4V3
Number of Elements 1
Polarity UNIDIRECTIONAL
Impedance90Ohm
Element ConfigurationSingle
Diode Type ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr 5μA @ 1V
Power Dissipation500mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 100mA
Case Connection ISOLATED
Max Reverse Leakage Current 5μA
Impedance-Max 90Ohm
Test Current 5mA
Reference Voltage4.3V
Zener Voltage 4.3V
Voltage Tol-Max 5%
Voltage Tolerance5%
ESD Protection No
Zener Current5mA
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:326734 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
BZX79C4V3-T50A Product Details
BZX79C4V3-T50A Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 1V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 5μA at its maximum.Having a zener current of 5mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 1.5V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79C4V3-T50A Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5mA