BZX84C5V6ET3G
BZX84C5V6ET3G
BZX84C5V6ET3G
ON Semiconductor
ZENER DIODE 40Ohm ±7% 5.6V 1μA @ 2V -65°C~150°C TJ 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
SOT-23
BZX84C5V6ET3G Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Factory Lead Time 5 Weeks
Contact PlatingTin
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Surface MountYES
Number of Pins 3
Diode Element Material SILICON
Operating Temperature-65°C~150°C TJ
PackagingTape & Reel (TR)
Published 1999
Tolerance ±7%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 3
ECCN Code EAR99
Additional FeatureUL RECOGNIZED
HTS Code8541.10.00.50
Max Power Dissipation300mW
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number BZX84C5V6
Pin Count3
Number of Elements 1
Polarity UNIDIRECTIONAL
Impedance40Ohm
Element ConfigurationSingle
Diode Type ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr 1μA @ 2V
Power Dissipation300mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Power - Max 225mW
Max Reverse Leakage Current 1μA
Impedance-Max 40Ohm
Halogen Free Halogen Free
Test Current 5mA
Reference Voltage5.6V
Zener Voltage 5.6V
Voltage Tol-Max 7.14%
Voltage Tolerance7%
ESD Protection Yes
Zener Current10mA
Height 1.01mm
Length 3.04mm
Width 1.4mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:30876 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
BZX84C5V6ET3G Product Details
BZX84C5V6ET3G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 2V is required.7.14% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.Wdiodeh a zener current of 10mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZX84C5V6ET3G Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 10mA