CS8191XNF16
CS8191XNF16
CS8191XNF16
ON Semiconductor
16 Terminations16 Pin CS8191 Receivers1/0 Drivers/Receivers1 Functions
SOT-23
CS8191XNF16 Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Pins 16
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTube
Published 2004
Pbfree Code no
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 16
ECCN Code EAR99
Type Driver
HTS Code8542.39.00.01
Voltage - Supply 8.5V~15V
Terminal Position DUAL
Number of Functions 1
Reach Compliance Code not_compliant
Base Part Number CS8191
Pin Count16
Qualification StatusNot Qualified
Number of Drivers/Receivers 1/0
Built-in Protections OVER VOLTAGE
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:1326 items
CS8191XNF16 Product Details
CS8191XNF16 Overview
Due to the enhanced 16-DIP (0.300, 7.62mm) package, this driver IC is excellent for driving common LEDs.The Tube package contains this receiver.The Driver can transceiver technology has enabled this part to power many solutions for a variety of uses.PCB or development board with Through Hole-type connectors can accommodate this wide receiver.Power supply for this differential driver is 8.5V~15V.At any one time, this electronic part can have up to 1/0 eligible receivers/drivers.The operating temperature of this ic receiver is -40°C~105°C. It is primarily designed for applications with low temperatures.The integrated terminations of this wide receiver allow it to drive and receive signals from data.There are 16 pinouts available on this transceiver which are market standard.For more variants of this part, try searching with the base part number CS8191, which indicates the product type, temperature, package, etc.A 16-pin driver IC with enhanced power dissipation control is featured here.Its package size is drastically reduced by downsizing ICs and utilizing high-density Through Hole mounting techniques.
CS8191XNF16 Features
Tube package
16 pin count
16 pins