HCPL2503V
HCPL2503V
HCPL2503V
ON Semiconductor
SOT-23
HCPL2503V Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Supplier Device Package 8-DIP
Operating Temperature-55°C~100°C
PackagingTube
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Voltage - Isolation 2500Vrms
Output Type Transistor with Base
Number of Channels 1
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.45V
Input Type DC
Current - Output / Channel 8mA
Voltage - Output (Max) 20V
Current - DC Forward (If) (Max) 25mA
Current Transfer Ratio (Min) 12% @ 16mA
Turn On / Turn Off Time (Typ) 450ns, 300ns
In-Stock:1288 items
About HCPL2503V
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C