Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74HC125ADG
ON Semiconductor
MC74HC125ADG datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from ON Semiconductor stock available on our website
SOT-23
MC74HC125ADG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 51 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| Series | 74HC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | RAIL |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 74HC125 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | 3-State |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 2/6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Channels | 4 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 180 ns |
| Quiescent Current | 4μA |
| Turn On Delay Time | 135 ns |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 4 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Current - Output High, Low | 7.8mA 7.8mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Max I(ol) | 0.006 A |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Prop. [email protected] | 27 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Number of Output Lines | 3 |
| Height | 1.4986mm |
| Length | 8.7376mm |
| Width | 3.9878mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.37000 | $0.37 |
| 55 | $0.27727 | $15.24985 |
| 110 | $0.20636 | $22.6996 |
| 550 | $0.15480 | $85.14 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
