MM5Z3V6T5G
MM5Z3V6T5G
MM5Z3V6T5G
ON Semiconductor
ZENER DIODE 90Ohm ±5.56% 5μA @ 1V -65°C~150°C TJ SC-79, SOD-523
SOT-23
MM5Z3V6T5G Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Operating Temperature-65°C~150°C TJ
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance ±5.56%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Diode Type ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr 5μA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Power - Max 500mW
Impedance-Max 90Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6V
QuantityUnit PriceExt. Price
MM5Z3V6T5G Product Details
MM5Z3V6T5G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
MM5Z3V6T5G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)