EEE-FK1E330AP
EEE-FK1E330AP
EEE-FK1E330AP
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum Lytic 33uF 25V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000h 105C Automotive T/R
SOT-23
EEE-FK1E330AP Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2006
Series FK
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3/e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish TIN/TIN BISMUTH
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Voltage - Rated 25V
Capacitance 33μF
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Size Code 2626
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.00825mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.14
Impedance360mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 156mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 240mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.240 6.10mm
Length 7.8mm
Width 6.6mm
RoHS StatusRoHS Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:9405 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEE-FK1E330AP
The EEE-FK1E330AP from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 33uF 25V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000h 105C Automotive T/R.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C