EEU-TA1H471LB
EEU-TA1H471LB
EEU-TA1H471LB
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum Lytic 470uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1650mA 2000h 125C Ammo Pack
SOT-23
EEU-TA1H471LB Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2012
Series TA
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 50V
Packing Method AMMO PACK
Reference Standard AEC-Q200
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 0.235mA
Ripple Current1.65A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance55mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.238A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:8854 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-TA1H471LB
The EEU-TA1H471LB from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 470uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1650mA 2000h 125C Ammo Pack.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C