EEU-TA1H471SB
EEU-TA1H471SB
EEU-TA1H471SB
Panasonic Electronic Components
TA 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.71A 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar 7.5mm Radial, Can
SOT-23
EEU-TA1H471SB Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Box (TB)
Series TA
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 50V
Packing Method AMMO PACK
Reference Standard AEC-Q200
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 0.235mA
Ripple Current1.71A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance75mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.283A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.71A @ 100kHz
Diameter 18mm
Height 15mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:6330 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEU-TA1H471SB Product Details
EEU-TA1H471SB Overview
During full charge, the ripple current is 1.71A @ 100kHz.To perform its function fully, 75mOhm is required to have an equivalent series resistance (ESR).When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 1.283A @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 0.650 16.50mm.Rated DC voltage of 50V is used to operate this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~125°C.
EEU-TA1H471SB Features
the ripple current is 1.71A @ 100kHz.
the ripple current is 1.283A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~125°C