Z8F4801AN020EC
Z8F4801AN020EC
Z8F4801AN020EC
Rochester Electronics, LLC
48KB 48K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series 3.3V 44-LQFP
SOT-23
Z8F4801AN020EC Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LQFP
Surface MountYES
Operating Temperature-40°C~105°C TA
PackagingTray
Series Encore!®
JESD-609 Code e0
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 44
Terminal Finish TIN LEAD
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 225
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.8mm
Reach Compliance Code unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Pin Count44
JESD-30 Code S-PQFP-G44
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 31
Speed 20MHz
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor eZ8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Clock Frequency 20MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 48KB 48K x 8
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b
Has ADC YES
DMA Channels YES
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Length 10mm
Height Seated (Max) 1.6mm
Width 10mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:1257 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
Z8F4801AN020EC Product Details
Z8F4801AN020EC Overview
This Microcontroller comes in a 44-LQFP package. This Microcontroller has 31 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 8-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~105°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in Encore!® Series. The size of the program memory of Microcontroller is 48KB 48K x 8. MCU is powered by eZ8 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 44 terminals. Microcontroller comes with 8 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The device works in YES PWM channels. It counts 44 pins. It is at 20MHz clock frequency.