BZX84B27VLFHT116
BZX84B27VLFHT116
BZX84B27VLFHT116
ROHM Semiconductor
ZENER DIODE 80Ohm ±1.85% 100nA @ 19V 150°C TJ 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
SOT-23
BZX84B27VLFHT116 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Surface MountYES
Diode Element Material SILICON
Operating Temperature150°C TJ
PackagingTape & Reel (TR)
Series Automotive, AEC-Q101
Tolerance ±1.85%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 3
ECCN Code EAR99
Additional FeatureHIGH RELIABILITY
HTS Code8541.10.00.50
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
JESD-30 Code R-PDSO-G3
Number of Elements 1
Polarity UNIDIRECTIONAL
Configuration SINGLE
Power Dissipation-Max 0.25W
Diode Type ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 19V
Power - Max 250mW
Impedance-Max 80Ohm
Reference Voltage27V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27V
Working Test Current 2mA
QuantityUnit PriceExt. Price
BZX84B27VLFHT116 Product Details
BZX84B27VLFHT116 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 19V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 27V during operation.This device should be operated with 2mA as the working test voltage.
BZX84B27VLFHT116 Features
reverse leakage current of 100nA @ 19V
100nA @ 19V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA