100PK470MEFC16X25
100PK470MEFC16X25
100PK470MEFC16X25
Rubycon
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
100PK470MEFC16X25 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series PK
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 100V
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current1A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About 100PK470MEFC16X25
The 100PK470MEFC16X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C