450MXH120MEFCSN25X25
450MXH120MEFCSN25X25
450MXH120MEFCSN25X25
Rubycon
MXH 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 720mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
450MXH120MEFCSN25X25 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Series MXH
Published 2015
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
Capacitance 120μF
Packing Method Box
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 450V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.69714mA
Ripple Current720mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 960mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.344A @ 10kHz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm
QuantityUnit PriceExt. Price
450MXH120MEFCSN25X25 Product Details
450MXH120MEFCSN25X25 Overview
Ripple current at full charge is 1.344A @ 10kHz.It is 960mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Seating height (Max) should be kept below 1.063 27.00mm.It is recommended that the device's rated voltage (URdc) be set to 450V (450V).It is recommended that the operating temperature be kept at -25°C~105°C to achieve high efficiency.
450MXH120MEFCSN25X25 Features
the ripple current is 1.344A @ 10kHz.
the ripple current is 960mA @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~105°C