50SKV47M10X10.5
50SKV47M10X10.5
50SKV47M10X10.5
Rubycon
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
SOT-23
50SKV47M10X10.5 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series SKV
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 47μF
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Size Code 4141
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.0235mA
Ripple Current315mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.12
Ripple Current @ Low Frequency 180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 270mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 50SKV47M10X10.5
The 50SKV47M10X10.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C