Welcome to Hotenda.com Online Store!

74AC74TTR
STMicroelectronics
2V~6V 300MHz D-Type Flip Flop DUAL 74AC74 14 Pins 2μA 74AC Series 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
74AC74TTR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74AC74 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Clock Frequency | 300MHz |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Turn On Delay Time | 5 ns |
| Family | AC |
| Logic Function | AND, D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 2μA |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 3pF |
| Number of Output Lines | 1 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 90000000Hz |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.614576 | $4.614576 |
| 10 | $4.353374 | $43.53374 |
| 100 | $4.106956 | $410.6956 |
| 500 | $3.874487 | $1937.2435 |
| 1000 | $3.655176 | $3655.176 |
Similar Logic - Flip Flops from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
