74LX1G32STR
74LX1G32STR
74LX1G32STR
STMicroelectronics
3.3V V 4.5 ns ns 5.6 ns ns Gates & Inverters 32mA mA Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
SOT-23
74LX1G32STR Datasheet PDF
TypeParameter
Contact PlatingGold
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Number of Pins 5
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74LX
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 5
Packing Method TAPE AND REEL
Voltage - Supply 1.65V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 1
Supply Voltage 1.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number 74LX1G32
Pin Count5
Power Supplies3.3V
Output Current32mA
Propagation Delay4.5 ns
Quiescent Current10μA
Turn On Delay Time5.6 ns
Family TTL/H/L
Logic Function OR
Number of Inputs 2
Current - Output High, Low 32mA 32mA
Logic Type OR Gate
Number of Gates1
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.5ns @ 5V, 50pF
Schmitt Trigger NO
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:3071 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
74LX1G32STR Product Details
74LX1G32STR Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in SC-74A, SOT-753. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). Based on the OR Gate logic principle, it works. A voltage of 1.65V~5.5V is required for the part to function properly. Increasing operating temperature to around -55°C~125°C. In Surface Mount, the part is mounted. There is 32mA 32mA output current in the high or low states. The 74LX series contains it. Total terminations are 5. User experience is significantly enhanced by the part's 1 functions. The chip is a part of TTL/H/L. Try searching with 74LX1G32 if you're looking for device variants. The part body is injected with 5 pins. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. For functions related to 5 pins, please refer to the datasheets. 2 inputs are supported by the part. The part has 10μA current flowing through it in the quiescent state. The industry TAPE AND REEL method is included. According to the datasheet, the part requires 3.3V power supply. There is 32mA output current rated for the device. Operation through gates of 1.
74LX1G32STR Features
OR Gate Logic Type
TTL/H/L Family
Quiescent Current: 10μA
Output Current: 32mA