74V1G32STR Overview
The part comes in SC-74A, SOT-753 packaging, which makes it convenient to ship overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. A OR Gate logic principle is used to make it work. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 2V~5.5V. Around -55°C~125°C is the extended operating temperature. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. In both high and low states, output current is 8mA 8mA. This item is from the 74V series. In total, 5 terminations have occurred. This part is equipped with 1 functions that will greatly enhance the user's experience. It is part of the 74V family of chips. 74V1G32 can help you find device variants. Into the part body are injected 5 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. The datasheets for the 5 pins explain the functions. Inputs for this part are 2. Parts in quiescent state carry 1μA current. In order for the device to work, a minimum voltage of 2V is required. Contains the industry TAPE AND REEL method. A device rated at 8mA has 8mA output current. The logic of 1 gates.
74V1G32STR Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
74V Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 8mA