74V1T00STR
74V1T00STR
74V1T00STR
STMicroelectronics
5V V 10 ns ns 8 ns ns Gates & Inverters 8mA mA Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 1μA μA
SOT-23
74V1T00STR Datasheet PDF
TypeParameter
Contact PlatingGold
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Number of Pins 5
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74V
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 5
Termination SMD/SMT
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Packing Method TAPE AND REEL
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 1
Supply Voltage 5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number 74V1T00
Pin Count5
Max Output Current25mA
Operating Supply Voltage5V
Power Supplies5V
Output Current8mA
Propagation Delay10 ns
Quiescent Current1μA
Turn On Delay Time8 ns
Family 74V
Logic Function NAND
Number of Inputs 2
Current - Output High, Low 8mA 8mA
Logic Type NAND Gate
Max I(ol) 0.008 A
Number of Gates1
Max Propagation Delay @ V, Max CL 8ns @ 5V, 50pF
Schmitt Trigger NO
Logic Level - Low 0.8V
Logic Level - High 2V
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2970 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
74V1T00STR Product Details
74V1T00STR Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in SC-74A, SOT-753. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. As a result, it works on the principle of NAND Gate. The part must have a voltage of 4.5V~5.5V in order to function properly. Operating temperature around -55°C~125°C extended. Surface Mount is the mounting position of the part. In the low and high states of output current, the current is 8mA 8mA. This is part of the 74V series. In total, there are 5 terminations. 1 functions in the part enhance the user experience significantly. The chip is part of the 74V family. Use 74V1T00 to search for device variants. There are 5 pins injected into the part body. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. The functions of 5 pins can be found in the datasheets. There are 2 inputs on this part. When the part is quiescent, 1μA current flows through it. There is an industry TAPE AND REEL method included. The datasheet specifies that the part requires 5V volts of power. 8mA is the device's output current rating. It is specified that the operating supply voltage for the chip will be 5V volts. A logical operation through a gate of 1.
74V1T00STR Features
NAND Gate Logic Type
74V Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 8mA