Welcome to Hotenda.com Online Store!
HCF4002BM1
STMicroelectronics
5/15 V V 200 ns ns 8.65 mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 5 µA μA
SOT-23
HCF4002BM1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Number of Terminals | 14 |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Logic Family | 4000B |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Element Inputs | 4-IN |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL (ns) | 80@15V|200@5V|100@10V |
| Absolute Propagation Delay Time (ns) | 200 |
| Process Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current (mA) | 2.4(Min) |
| Maximum High Level Output Current (mA) | -2.4(Min) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5|9|18|12|15|3.3 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 20 |
| Typical Quiescent Current (uA) | 0.02 |
| Maximum Quiescent Current (uA) | 5 |
| Propagation Delay Test Condition (pF) | 50 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -55 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Standard Package Name | SOP |
| Supplier Package | SOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.65(Max) |
| Package Length | 8.75(Max) |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB changed | 14 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Gates |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 2 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 20 V |
| Power Supplies | 5/15 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Propagation Delay | 200 ns |
| Quiescent Current | 5 µA |
| Family | 4000/14000/40000 |
| Logic Function | NOR |
| Number of Inputs | 4 |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Logic IC Type | NOR GATE |
| Number of Gates | 2 |
| High Level Output Current | -2.4 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 200 ns |
| Low Level Output Current | 2.4 mA |
| Schmitt Trigger | NO |
| Width | 3.9 mm |
| Length | 8.65 mm |
| RoHS Status | Supplier Unconfirmed |
Similar Logic - Gates and Inverters from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
